محصولات
جستجو

اهمیت رطوبت در تولید و نگهداری مواد غذایی
استاندارد میزان رطوبت هوا در صنایع تولید مواد غذایی

اهمیت رطوبت در تولید و نگهداری مواد غذایی
اهمیت رطوبت در تولید و نگهداری مواد غذایی
 
 اطمینان از ایمنی و حفظ کیفیت مواد غذایی در طی تولید و نگهداری محصولات برای تولید کننده‌های مواد غذایی یک چالش عمده محسوب می‌شود. یکی از فاکتورهای بحرانی که لازم است ‌در تهیه، توزیع و نگهداری مواد غذایی بصورت مداوم اندازه‌گیری و کنترل گردد رطوبت است، زیرا میزان نامناسب رطوبت در بسته بندی ماده غذایی و محیط نگهداری بر روی کاهش عمر ماندگاری مواد غذایی تأثیر بسزایی دارد. کیفیت بعضی از محصولات غذایی مثل خشکبار و اسنک ها که حالت ترد و خشک دارند با افزایش رطوبت کاهش می‌یابد، در‌حالیکه بعضی از محصولات نانوایی مثل کیک ها با کاهش بیش از اندازه رطوبت کیفیت خود را از دست خواهند داد. کنترل و اندازه‌گیری رطوبت برای کاهش فساد میکروبی، جلوگیری از دیفراست محصولات منجمد، جلوگیری از کندانس شدن رطوبت و جلوگیری از اکسیداسیون چربی‌ها و رشد میکروارگانیسم ها امری ضروری تلقی می‌شود. از این‌رو، ماده غذایی زمانی قابل بسته بندی و نگهداری است که رطوبت آن تا حد مورد نیاز تنظیم شده باشد. اما متاسفانه، بسیاری از روش‌های کاهش رطوبت همیشه موثر نیستند. علاوه‌براین، یکی دیگر از عواملی که دارای نقش مهمی برروی تغییر میزان رطوبت محصول است شرایط محیط نگهداری می باشد. شرایط محیطی که ممکن است موجب مشکلات رطوبتی در طول نگهداری مواد غذایی شوند عبارتند از:
 
هوای داخل بسته حاوی رطوبت باشد و موجب افزایش رطوبت تا سطح نامطلوبی در ماده غذایی شود
 
حتی اگر میزان بخار آب خیلی بالا نباشد با کاهش درجه حرارت رطوبت موجود در هوا به حالت اشباع رسیده و کندانس می‌شود و برروی ماده غذایی بصورت قطرات آب (شبنم) ایجاد گردد.
 
دوخت بسته به اندزه کافی محکم نباشد و هوای حاوی رطوبت از طریق نشتی وارد بسته شود.
 
مواد تشکیل دهنده فیلم بسته بندی نسبت به رطوبت نفوذپذیر باشد و موجب افزایش میزان رطوبت ماده ‌غذایی شود.
 
بنابراین لازم است از مناسب بودن رطوبت ماده غذایی قبل از بسته بندی، کیفیت و شرایط هوای فشرده‌ای که در بعضی از سیستم‌های بسته بندی وارد بسته می‌شود، عدم نشتی بسته و همچنین درجه حرارت و رطوبت محیط نگهداری اطمینان حاصل نمود.
 
 انواع خشکبار و سایر مواد غذایی خشک شده در رطوبت نسبی 3-10% نگهداری می شوند، که اگر میزان رطوبت از این رنج کمتر و یا بیشتر شود بر روی کیفیت ماده غذایی تأثیر منفی خواهد داشت. 
 
مواد غذایی باید در هوای خشک بسته بندی شوند و همچنین دمای محیط باید ثابت و تحت کنترل باشد. دما و رطوبت نسبی بالا در بسته های کاملاً مهر و موم شده نشان دهنده بالا بودن نقطه شبنم در هوای فشرده موجود در بسته می‌باشد. اگر دمای هوا به درجه‌ای برسد که در آن هوای فشرده صد در صد از بخار آب اشباع گردد فشار ثابت چنین درجه‌ای به نقطه شبنم  یا موسوم است. تعيين دقيق نقطه شبنم در طی تولید، توزیع و نگهداری مواد غذایی بسته بندی شده بسيار مورد توجه است، اما موانع و خطاهاي متعددي وجود دارند كه اندازه گيري و يا تخمين نقطه شبنم را با روش‌های مرسوم به چالش مي‌كشانند. بررسي نتايج گزارش شده از مراجع مختلف در اندازه گيري نقطه شبنم هوای فشرده نشان مي‌دهد كه اندازه گيري دماي شبنم يك نمونه و در يك فشار خاص، به روش هاي سنتی محاسبه ای ممكن است نتايجي با 5 درجه سانتي گراد اختلاف حاصل شود. بنابراین، بدلیل خطا در محاسبه و اندازه گیری نقطه شبنم ((Dew Point با استفاده از روش‌های مرسوم محاسبه‌ای، استفاده از دستگاه‌های رطوبت سنج دیجیتال با دقت بالا ، استفاده آسان، سریع و بدون نیاز به نیروی متخصص انتخاب‌ مناسبی برای کنترل رطوبت محسوب می‌شوند.
 
    بطورکلی، میزان نقطه شبنم مناسب هوای فشرده برای محصولات خشک معمولاً 112 - درجه فارنهایت (80- درجه سانتیگراد) می باشد.
 
اطمینان از سالم بودن درزهای بسته و عدم نشتی بسیار اهمیت دارد، زیرا زمانیکه بسته دارای نشتی باشد موجب ورود هوای خارج و رطوبت به داخل بسته شده و نه تنها برروی کیفیت ماده غذایی تأثیر منفی خواهد داشت و موجب فساد می­گردد، بلکه در مورد محصولات چرب مثل اسنک ها موجب رنسید شدن چربی نیز می‌‌گردد. در این مورد استفاده از دستگاه های تست نشتی مدرن و سریع که قادرند نشتی بسته را حتی در میکرون تشخیص داده وحتی مکان نشتی را نیز نشان دهند، جایگزین مناسبی برای روش های سنتی (مثل تست حبابی) محسوب می شوند.
 
از دیگر نکاتی که لازم است در کنترل رطوبت مورد توجه قرار گیرد استفاده از مواد بسته بندی و فیلم های بسته بندی مناسب می باشد. عمدتاً برای مواد غذایی حساس به رطوبت از فیلم های بسته بندی چند لایه و یا قوطی‌های فلزی و شیشه ای که غیرقابل نفوذ به رطوبت هستند استفاده می‌شود. بنابراین میزان رطوبت در طی تولید ونگهداری مواد غذایی با کیفیت بالا و رضایت مندی مصرف کننده یک نکته بحرانی تلقی می شود و لازم است میزان رطوبت در بسته و محیط نگهداری به صورت مداوم مورد بررسی و کنترل قرارگیرد.
 
 
 
تولید کننده با کیفیت ترین انواع دستگاه های رطوبت ساز التراسونیک صنعتی با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر 
انواع رطوبت ساز های صنعتی با ظرفیت های متنوع و آبشن های اختصاصی جهت تامین رطوبت هوای محیط در صنایع تولیدی
 اجرای سیستم های مه پاش های نازلی و فروش انواع مه پاش ، نازل ، فوگر ، الکتروپمپ فشار قوی ، لوله ها و اتصالات مربوطه 
دستگاه های رطوبت ساز التراسونیک ساخت صنایع رطوبت هیراد، بهترین سیستم برای تامین سریع ،یکنواخت و قابل کنترل رطوبت هوا در محیط های صنعتی ،آزمایشگاهی و  کشاورزی می باشد
 
طراحی و تولید دستگاه های صنعتی تولید رطوبت به روش التراسونیک و مه پاش نازلی
 
رتبه سه از سازمان نظام مهندسی
 
سابقه کار از سال 1377
 
پدیده ای نو در صنعت تولید رطوبت
 
گروه مهندسی هیراد بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه های رطوبت ساز التراسونیک و سیستم های مه پاش صنعتی در کشور مي باشد كه با بهره گيري از تکنولوژی های مدرن کشورهای پیشرفته و متخصصین مجرب، به همراه وجود زيرساختها و تجهيزات دقيق ، اهتمام خود را بر جلب و اعتلاي هرچه بيشتر رضايت مشتري قرار داده است و با کیفیت ترین رطوبت ساز های التراسونیک و سیستم های مه پاش نازلی را جهت مصارف مختلف صنعتی ، با کارائی فوق العاده بالا تولید و عرضه می نماید .
 
خط مشي كيفي اين گروه ، كسب رضايت مشتري در تمامي وجوه با ارائه گارانتی و بهترين خدمات پس از فروش و قيمتهاي رقابتي، در كوتاهترين زمان ممكن است. این گروه  با متخصصین مجرب آماده طراحی سیستم های اختصاصی برای تامین رطوبت جهت مصارف گوناگون صنعتی ، کشاورزی ، آزمایشگاه ها و غیره می باشد 
 
 
دستگاههای رطوبت ساز ساخت گروه  مهندسی هیراد ، با تامین رطوبت هوای با کیفیت و بدون قطره ، شما را در دستیابی به کیفیت برتر محصولات یاری می نماید
با خرید دستگاه های رطوبت ساز ساخت صنایع رطوبت هیراد کارایی و طول عمر ماشین آلات و تجهیزات خود را افزایش دهید
 
 
برای کسب اطلاعات تخصصی درخصوص مشخصات فنی و سایر مزایای دستگاه های رطوبت ساز التراسونیک صنعتی هیراد و  دریافت لیست قیمت انواع رطوبت ساز التراسونیک  و همچنین اطلاع از تخفیف فروش ،ویژه صنایع تولیدی  با تلفن 22262584-021 تماس حاصل فرمایید تا کاتالوگ های تخصصی و لیست قیمت برای شما ارسال شود
 
با خرید دستگاه های رطوبت ساز صنعتی هیراد کیفیت هوای کارخانه و انبار محصولات خود را تضمین نمایید
 
تلفن ویژه فروش : 22262584-021
 
ساعات کار دفتر و اخذ سفارش : 8:30 الی 16:30
 
جهت پاسخگویی بهتر به مشتریان گرامی کلیه مکالمات با کارشناسان ضبط می گردد
 
ایمیل :  hirad.ind@gmail.com  
 
وب سایت رسمی صنایع رطوبت هیراد :  www.rotubat.com
 
تهران صندوق پستی    14515/1185
 
 
رطوبت مواد غذایی,نگهداری مواد غذایی,تولید مواد غذایی