محصولات
جستجو

رطوبت در گلخانه
نیاز گیاهان به رطوبت و دستگاه رطوبت ساز

رطوبت در گلخانه

رطوبت در گلخانه

رطوبت در گلخانه/ تاثیرات منفی ازدیاد رطوبت در گلخانه/ تاثیرات منفی کمبود رطوبت در گلخانه
 
تعریف رطوبت عبارت است از مقدار بخار آبی که در یک لحظه مشخص در یک محیط وجود دارد، این مقدار در محیط همواره دچار کاهش یا افزایش می شود. رطوبت مطلق به مقدار بخار آب موجود در یک حجم مشخص هوا گفته می شود. این مقدار در گلخانه در طول 24 ساعت شبانه روز ، در صورتیکه هوای بیرون گلخانه ثابت باشد تغییرات نامحسوسی دارد. واحد اندازه گیری این رطوبت، وزن آب به گرم در متر مکعب هوا می باشد.
 
هوا نمی تواند مقدار نامحدودی از بخار آب را در خود نگه دارد، این مقدار بستگی به دمای هوا داشته و با افزایش دمای هوا بیشتر و با کاهش دمای هوا کمتر می شود تا زمانیکه به حد اشباع می رسد. هنگامیکه در یک حجم مشخص هوا، در یک دمای ثابت، مقدار مشخصی بخار آب وجود داشته باشد بطوریکه هوا قادر به جذب بخار آب بیشتری نباشد، بخار آب تبدیل به آب شده که این پدیده تقطیر یا کندانساسیون نامیده شده است. این نقطه اشباع در دماهای متفاوت متغیر است.
 

رطوبت نسبی است از نسبت بین رطوبت مطلق و رطوبت نقطه اشباع. عبارت دیگر، نسبت بین مقدار بخار آب موجود در هوا و حدااکثر مقدار بخار آبی که هوا می تواند در یک دمای مشخص داشته باشد. برای مثال، اگر در دمای 20 درجه سانتیگراد رطوبت مطلق برابر با 15 گرم آب در یک متر مکعب هوا باشد، رطوبت نسبی را می توان از طریق زیر محاسبه کرد(حداکثر بخار آبی که یک متر مکعب هو می تواند در خود نگه دارد 17.2 گرم می باشد):

 
 
0.87 = 17.2/15
 
بمنظور سهولت و اجتناب از استفاده از ارقام اعشاری، رطوبت اشباع 100 در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب، در عوض اینکه گفته شود رطوبت نسبی 87/0 است، این رطوبت 87% بیان می شود. نیاز گیاهان به رطوبت در محیط گلخانه و در هر مرحله از رشد متفاوت است، در یک محیط ایده آل از نظر رطوبت، گیاهان بهترین شرایط رشد را دارند، با کاهش رطوبت یا افزایش رطوبت به سطوح بیش از حد، رشد گیاهان نامتعادل شده و دچار کاهش راندمان می شوند و حتی ممکن است منجر به مرگ آنها شود.
 
وظائف گیاهان که عمدتا وابسته به رطوبت هستند عبارتند از: تعرق، لقاح و رشد. بعلاوه، مشکلات دیگری از قبیل پیدایش بیماری ها و کندانساسیون دیواره های گلخانه وجود دارندکه بطور غیر مستقیم در رویش گیاهان تاثیر دارند.
 
مقدار رطوبت در پدیده فتوسنتز که از طریق آن گیاهان با استفاده از نور و کربن موجود در هوا و یک پروسه فیزیکی – شیمیائی مواد عالی و یا کلیه مواد تغذیه ای موجود را تولید می کنند بسیار موءثر است. اثر مهم رطوبت در باز شدن روزنه های موجود در برگهاست که به این منظور سطح ایده آل رطوبت نسبی برای گیاهان مختلف متفاوت است اما بطور کلی در محیط 80%-40% می باشد. برخی مطالعات نشان می دهند که حتی در شرایط استرس شدید گیاهان در نتیجه کمبود آبیاری ، برگها قادر به جذب بخار آب از هوا و جلوگیری از بسته شدن روزنه ها هستند که در نتیجه می توانند به فعالیت های متابولیزم ، فتوسنتز و رشد ادامه دهند.
 
رطوبت نسبی در گلخانه با مقدار رطوبت بستر مرتبط است و از آنجائیکه با افزایش دما، توانائی در خود جای دادن رطوبت هوا افزایش می یابد، این رطوبت همواره با افزایش دما دچار کاهش می شود. کنترل رطوبت یکی از پیچیده ترین موارد در بحث کنترل اقلیم گلخانه می باشد.
 
 
تاثیرات منفی ازدیاد رطوبت در گلخانه:
 

کاهش رشد رویشی در نتیجه کاهش تعرق

افزایش بیماری ها
وجود کندانساسیون
 
تصحیح ازدیاد رطوبت در گلخانه دشوار تر از کمبود آن است بخصوص اگر علت آن رطوبت بالای بیرون گلخانه مثلا در زمان روزهای مه آلود و یا شبنم صبحگاهی باشد. از راه های مقابله با ازدیاد رطوبت در گلخانه می توان موارد ذیل را بر شمرد:
 
 
تعویض هوای گلخانه بمنظور ورود هوای خشک بیرون گلخانه از طریق پنجره ها و یا فن گلخانه ای بصورت مصنوعی، همچنین چرخش هوا از طریق فن سیرکوله
جلوگیری از جمع شدن آب در کف گلخانه
افزایش دما از طریق سیستم گرمایش
از طریق خشک کن های الکتریکی که ممکن است بسیار گران باشد.
 
تاثیرات منفی کمبود رطوبت در گلخانه:
 
 
خشک شدن بافت های گیاهی
کاهش رشد رویشی (کاهش تعرق در نتیجه بسته شدن روزنه ها)
لقاح ناقص و ریزش شکوفه ها
 
تصحیح کمبود رطوبت در گلخانه از طریق موارد ذیل انجام می شود:
 

آبیاری: هنگامیکه رطوبت بیرون گلخانه پائین باش تبخیر آب در خاک یا بستر گیاهان بهمراه تعرق گیاهان منشا رطوبت موجود در گلخانه هاست. مرطوب نگه داشتن بستر گیاهان یا خاک می توان رطوبت گلخانه را افزایش داد اما تنها به این منظور نباید آبیاری اضافه تر از نیاز گیاهان انجام شود.

مخازن یا ظروف کم عمق آب در گلخانه با کف غیر قابل نفوذ می تواند به افزایش رطوبت در گلخانه کمک کند.
آبیاری بارانی برگ ها در گلخانه های گیاهانی که به رطوبت زیادی نیاز دارند بصورت ترکیبی با آبیاری معمولی می تواند مفید باشد.
سیستم خنک کننده پدوفن یکی از مفید ترین سیستم ها جهت افزایش رطوبت و کاهش دمای گلخانه می باشد.
سیستم فوگ یا میست که بصورت مصنوعی با ایجاد مه در گلخانه موجب افزایش رطوبت و کاهش دمای گلخانه می شود.
 
 
تولید کننده انواع دستگاه های بخور سرد صنعتی با کارائی فوق العاده و گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر 
انواع دستگاه های بخور سرد صنعتی مجهز به سنسور های تشخیص میزان رطوبت هوا و تایمر جهت تامین اتوماتیک میزان مناسب رطوبت نسبی هوا برای صنایع تولیدی و خدماتی می باشند
 
اجرای سیستم های مه پاش های نازلی و فروش انواع مه پاش ، نازل ، فوگر ، الکتروپمپ فشار قوی ، لوله ها و اتصالات مربوطه 
 
دستگاه های بخور سرد صنعتی ساخت صنایع رطوبت هیراد، بهترین سیستم برای تامین سریع ،یکنواخت و قابل کنترل رطوبت هوا در محیط های صنعتی ،آزمایشگاهی و کشاورزی می باشند
 
رتبه سه از سازمان نظام مهندسی
سابقه کار از سال 1377
پدیده ای نو در صنعت تامین رطوبت نسبی هوا 
 
دستگاه های بخور سرد صنعتی ساخت گروه  مهندسی هیراد ، با تامین حجم عظیمی از مه سرد و بدون قطره ، شما را در دستیابی به کیفیت برتر محصولات یاری می نماید
با خرید دستگاه های بخور سرد صنعتی هیراد کیفیت هوای کارخانه و انبار محصولات خود را تضمین نمایید
 
دستگاه های بخور سرد صنعتی با تامین مقادیر مناسب رطوبت هوا ، کارایی و طول عمر ماشین آلات و تجهیزات را افزایش می دهد
 
برای کسب اطلاعات تخصصی درخصوص مشخصات فنی و  سایر مزایای دستگاه های بخور سرد صنعتی هیراد و دریافت لیست قیمت انواع مدل های دستگاه بخور سرد صنعتی و همچنین اطلاع از تخفیف فروش ،ویژه صنایع تولیدی  با تلفن 22262584-021 تماس حاصل فرمایید تا کاتالوگ های تخصصی و لیست قیمت برای شما ارسال شود
 
تلفن ویژه فروش : 22262584-021
 
ساعات کار دفتر و اخذ سفارش : 8:30 الی 16:30
 
ایمیل :  hirad.ind@gmail.com  
 
 
 
رطوبت هوای گلخانه